• НАЧАЛО
  • календар’2024-25
  • Любовта към природата, поезията и музиката срещна второкласниците с поетесата Джина Дундова – Панчева

Любовта към природата, поезията и музиката срещна второкласниците с поетесата Джина Дундова – Панчева

     Незабравима ще остане срещата на учениците от вторите класове на СУ „Димчо Дебелянов с българската поетеса Джина Дундова-Панчева. Тя бе гост на училището на 28 ноември. Освен популярна българска поетеса, автор на много текстове за песни и музикант, Джина Дундова-Панчева е детски лекар и преподавател на студенти в Медицинската академия в София.

     Второкласниците от СУ „Димчо Дебелянов“ научиха важна информация за дървесната система в България и по света, за ползата от дърветата за екосистемата и за връзката между всички видове във Вселената. С любопитство те попиха знанията за светещи, ходещи, даващи хляб и вода дървета, за кореновата информационна система на дърветата и гъбите, за обмена на видовете и за кръговрата във Вселената. През цялото време те бяха активни участници в срещата.

     СУ „Димчо Дебелянов“ защитава участието си за приза Еко училище във всички направления на тази благородна мисия и наученото от детските букварчета за природата на д-р Панчева и невероятните й познания са още един принос в тази посока.

     Децата четоха, слушаха детски песни по текстове на д-р Панчева и пяха, задаваха въпроси, споделяха своя крехък опит и преживявания, а срещата и книжките с автографи ще носят дълго в съзнанието и сърцата си.

       Благодарим и на приятелите от Издателска къща „Знаци“ и Народно читалище „Фар“, които бяха с нас.

      Ето и посланието, което авторката на букварчето „За дърветата и буквите“ отправи специално към децата:

    Мили деца,

     Светът на дърветата е вълшебен! Какво ли си шепнат, когато задуха вятър?

     В тази книжка ще ви разкажа в стихове само за някои от тях – за толкова, колкото са буквите в нашата азбука. Когато се научите да четете, ще можете да изучите всички останали, защото знанието носи радост и светлина в живота ни и ни разкрива необятни светове.

      Всички дървета имат корени, ствол, клони и листа. Корените почти винаги са под земята, но понякога са под водата. Например, мангровите гори растат в солените води на крайбрежните области или в солена и сладка вода – около устията на реките. Съществуват и дървета с въздушни корени (над земята), но те са рядкост.

      Корените пренасят вода и хранителни вещества от земята към ствола, клоните и листата. Те държат дървото изправено и се впиват в почвата, като някои са на плитко, но други са много дълбоки. Клоните помагат на листата да стигнат до повече слънчева светлина.

     Кората на дърветата е много важна, защото тя покрива ствола и го предпазва от нараняване, както кожата на човека има защитна роля.

     Листата на някои дървета са вечнозелени, не пожълтяват и не падат през есента. Но на повечето стават пъстри наесен, после падат и дърветата остават голи през зимата.

   В училище ще научите, че дърветата превръщат въглеродния диоксид в кислород, с който дишат всички живи същества и затова животът на всички зависи от растителността на планетата, а ние трябва много да я пазим, за да няма изчезващи видове.

     Ако се загледате в дънера на отсечено дърво, ще забележите много кръгове и по техния брой ще разберете дали дървото е било старо или по-младо. Това са пръстените на растежа, защото около старата дървесина се натрупва нова.

     Ако отидете на планина, ще видите, че в подножието има повече широколистни дървета, след това горите са смесени, иглолистни, а близо до върха растат само ниски храсти и няма почти никаква растителност. Понякога само някое смело цвете дръзва да се покаже между камъните. Такова удивително цвете е еделвайсът. Застрашен е от изчезване, затова ако го видите, не го късайте.

     Има най-различни дървета и те живеят в места с различен климат. Някои издържат на студ, други на влага и горещина, а трети – на суша. Последните са така устроени, че да успеят да преживеят дълго време без вода. Съществуват около 100 000 вида дървета.

     Повечето дървета живеят 100-200 години. Има и изключения. Най-старото, открито на нашата планета дърво, е на 5000 г. В тропиците живеят най-високите дървета, с височина над 100 м. Когато дърветата растат заедно, те образуват гора.

     Строителството на нови и нови селища въздейства върху горите, околната среда се замърсява, а разбрахме, че дърветата имат огромно значение за живота на земята.

     Изсичането и пожарите са друг голям проблем. Затова всеки човек е хубаво да помисли за планетата, на която живеем, за всички живи същества и да се опита да посади поне едно дърво, за да обогати с присъствието си живота на земята.

     Растение, което е по-малко от дървото и има няколко ствола или клони, които излизат близо до земята, се нарича храст. Но в тази книжка няма да говорим за храсти, а само за дървета.

     Как красиво цъфтят дърветата и храстите през пролетта!… Пръв разцъфва дрянът – цветовете му са жълти и ще го забележите отдалече.

     В България овощните градини потъват в розово и бяло и ухаят така прекрасно, че всеки е щастлив, когато дойде пролетта. После цъфтящите дървета се отрупват с плодове. Хубаво е всеки да изяжда поне по два плода на ден, за да е здрав.

     Чудесно е да имаме познания за дърветата. Но най-хубаво е да ги обикнем истински и да ги почувстваме с душата си.

     Затворете очи и си представете, че сте в гората, ухае на пролет, а от боровете се стичат капчици ароматна смола. Вятърът скита между клоните, а короните на дърветата се поклащат и листата започват да си шепнат. Говорят си на свой език. Какво ли си казват?

     Вълшебствата са навред. Високо горе се синее небето, а птиците запяват чудни песни и кацат в клоните на дърветата, за да си починат, да си направят гнезда и там да отгледат малките си. Да ги научат да летат високо над всичко. Близо до белите облаци. Те приличат на кораби, плуващи в безкрая. Накъде ли отиват?

     Животът е вълшебство, вълшебството се крие във всички нас. Колко е хубаво да сме заедно и да полагаме грижи, за да може животът на нашата земя да се съхрани!…

     Приятни мигове в света на поезията с тридесет стихотворения за дърветата!

      Бележки за автора

    Джина Дундова-Панчева е родена в София. Завършва Английската гимназия в София и Медицинския университет. Нейни стихове са публикувани периодично в списание “Пламък” и в антологията “Нова българска поезия и проза”, “Пламък 13”, както и в сайта “Галерия на думите”. Тя е носител на национални и международни награди. Издала е няколко стихосбирки за възрастни и книги за деца, сред които четири от полезните букварчета за природата – „За птиците и буквите“, „За рибите и буквите“, „За цветята и буквите“, „За дърветата и буквите“ и предстои да излезе от печат новото букварче „За гъбите и буквите“. Д-р Панчева обича безрезервно децата и природата, а също поезията, фотографията и да свири на пиано. Вярва в силата на любовта във всичките й измерения и в това, че любовта ражда изкуството, а без него няма живот- поне не такъв, който да си заслужава да се живее. Д-р Панчева не за първи път гостува в СУ „Димчо Дебелянов“. През пролетта тя беше част от звездното жури на традиционния Литературен конкурс, провеждан в училището.

155708 (Custom)
155709 (Custom)
155711 (Custom)

 

Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.