Млади еколози на мисия за спасяване на Черно море

На 31 октомври, в Международния ден на Черно море, ученици и учители от Екокомитета на СУ „Димчо Дебелянов“ се потопиха в дълбините на морския свят, без да намокрят крак.

Посещението на Природонаучния музей се превърна в незабравимо преживяване за младите природолюбители. Сред експозициите, представящи невероятното разнообразие от обитатели на Черно море, те научиха за тайните на морските дълбини, за застрашените видове и за екологичните проблеми, които заплашват този уникален екосистема.

„Бяхме изумени от красотата и сложността на морския живот“, сподели Паула Галчева – ученичка от VI„Б“ клас. „Научихме много за животните, които живеят в Черно море, и за това колко е важно да ги опазим.“

Освен морските обитатели, вниманието на младите еколози бе привлечено и от многообразието на птиците, които обитават морския бряг. Учениците разбраха, че крайбрежието е дом за множество видове птици, които зависят от здравето на морската екосистема.

Вдъхновени от наученото, учениците от Екокомитета започнаха оживена дискусия за проблемите, с които се сблъскват всички живи същества – от замърсяването на водите до разрушаването на местообитанията. Те осъзнаха, че всеки един от нас носи отговорност за опазването на природата и затова трябва да действаме заедно, за да спасим Черно море.

„Това посещение ни мотивира да продължим да работим за опазването на околната среда“, сподели г-жа Миндова, старши учител по природни науки. „Учениците ни показаха, че имат голямо желание да участват в различни екологични инициативи и ние ще ги подкрепим в това.“

Посещението на Природонаучния музей е само началото на една по-дълга и отговорна мисия за младите еколози. Те обещават да продължат да се информират за проблемите на Черно море и да участват активно в кампании за неговото опазване.

Международният ден на Черно море напомни на всички за важността на този уникален воден басейн и за необходимостта да работим заедно за неговото опазване.

Инициативата на Екокомитета от СУ „Димчо Дебелянов“ е пример за това как дори малки стъпки могат да доведат до големи промени.